پرونده قضایی برای آرگو

با اقدام وکیل فرانسوی صورت می‌گیرد
شکایت ایران از سازندگان «آرگو»
بانی‌فیلم آنلاین: دبیر همایش «شعبده هالیوود» از شکایت علیه تمام کارگردانان و سرمایه‌گذاران هالیوود که در تولید فیلم‌های ضدایرانی نقش داشته‌اند از جمله عوامل «آرگو»، خبر داد.

 

محمد لسانی دبیر برگزاری این همایش  با اعلام این خبر که وکیل منتخب برای شکایت از هالیوود صبح امروز به تهران وارد شده است، گفت: ایزابل کوتان‌پیر جزو معدود وکلای بین‌المللی است که پرونده‌هایی را از این دست که به گونه‌ای ضدصهیونیسم است، قبول می‌کند. به محض ورود وی به ایران جلسات مختلفی درباره چگونگی تنظیم شکایت مورد نظر برگزار شد تا با ارائه مستندات و مشاوره‌های رسانه‌ای ماده شکایت لازم را با همکاری دستگاه‌های فرهنگی تنظیم کند. به گفته وی، بخشی از هزینه دستمزد این وکیل به صورت پیش‌پرداخت برای عقد قرارداد پرداخت شده است. این فعال فرهنگی ادامه داد: هالیوود به عنوان یک مرکز بزرگ تولید فیلم، صدها کمپانی را زیر پرچم خود قرار داده است. به عنوان مثال فیلم سینمایی «آرگو» توسط سه شرکت فیلمسازی در هالیوود ساخته شده است. با توجه به این مساله جمهوری اسلامی ایران علیه تمام کسانی که در حوزه ایران‌ستیزی فعالیت کرده‌اند، از جمله کارگردانان و تهیه‌کنندگان شکایت خواهد کرد. البته نباید فراموش کرد زمانی که فیلم سینمایی «بدون دخترم هرگز» محصول کشور آمریکا ساخته شد، جمهوری اسلامی ایران از سازندگان فیلم شکایت می‌کرد کار به این جا کشیده نمی‌شد.
لسانی در پاسخ به این پرسش که شکایت از سینمای هالیوود از کجا شکل گرفته است، گفت: این شکایت از الگوی کشورهای عربی برداشته شده است. این کشورها در مواجه با رسانه‌های غربی که اعراب را با فیلم‌ها و خبرها زیر سوال می بردند، شکایت کرده و تحریم‌های بسیاری را درباره کشورهای تولیدکننده این آثار ایجاد کردند، تا جایی که سینمای هالیوود دست به تولید فیلمی با نام «13 جنگجو» زد و چهره جدیدی از کشورهای عربی را به تصویر کشید. 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:
تولید چند اثر سینمایی محدود، پاسخ مناسبی 
به آرگو نیست
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تولید چند اثر سینمایی محدود، پاسخ محکمی به تولید آرگو نیست و باید در برملا کردن نقاط ضعف غرب در فیلم های سینمایی بیش از گذشته فعالیت شود. به گزارش ایرنا، سید محمد حسینی دوشنبه شب در همایش بین المللی شعبده هالیوود در سینما فلسطین افزود: مسئله هالیوود امروز می تواند به موضوعی برای وفاق ملی تبدیل شود زیرا بسیاری از ایرانیان سراسر دنیا از ارائه تصویری غیر واقعی از ایران اسلامی آزرده خاطر شده و به دفاع از فرهنگ و تاریخ کشور می پردازند.
وی یادآور شد: هالیوود امروز علاوه بر ایران هراسی به دنبال اسلام هراسی نیز بوده و با ساخت آثار سینمایی متعدد، اهداف مشخصی را در این بخش دنبال می کند. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه تاکید کرد: هر سال در کنار برگزاری جشنواره فیلم فجر شاهد برپایی همایش هالیوودیسم با حضور جمعی از فیلمسازان برجسته ضد صهیونیست دنیا هستیم و منتقدان و فیلمسازان در این همایش هر سال نظرات خود را درباره سیاست های هالیوود مطرح می کنند. به گفته حسینی، بحث ایرن هراسی در هالیوود منحصر به جایزه اسکار نمی شود و جریانی مستمر در این زمینه وجود دارد؛ در این شرایط ما باید بیش از گذشته فعال باشیم و کم کاری ها در این بخش را با تولید آثار فاخر جبران کنیم. وی با یادآوری اینکه شعبده هالیوود جدی است به تولید فیلم های جذاب متعدد ضد ایرانی و اسلام هراس اشاره کرد و توضیح داد: امروز هالیوود همانند ساحران دوران فرعون عمل می کند و برای مقابله با این ابزار نظام استکبار، باید وارد جنگ اندیشه شد.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با یادآوری اینکه ایران اسلامی کشوری مستقل است،گفت: ساخت فیلم ضد ایرانی همچون آرگو از سوی هالیوود امری طبیعی است و وظیفه ما است که در این زمینه با تولید آثار فاخر بیش از گذشته تلاش کرده و نقاط ضعف استکبار و غرب را برملا کنیم. حسینی تاکید کرد: غرب حقیقت انقلاب اسلامی را پذیرفته و انتقال پیام این انقلاب آنان را عصبانی کرده است زیرا این باور وجود دارد که مردم ایران با انقلاب اسلامی از سیطره استکبار جهانی خارج شدند که این مهم برای غرب خطرناک است.وی گفت: غرب نقاط ضعف فراوانی دارد که می توان درباره آن فیلم ساخت و هنرمندان باید در زمینه های متعددی همچون تاریخ انقلاب، دفاع مقدس و مظلومیت مردم فلسطین آثار بیشتری را خلق کنند. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به تولید فیلم های قابل توجه درباره سیطره غرب در منطقه همچون فرشتگان قصاب و شکارچی شنبه اشاره کرد و یادآور شد که فیلم های خوبی در جشنواره سی و یکم فیلم فجر در این زمینه به تولید رسید و باید به افزایش چنین آثاری اهتمام داشته باشیم.
حسینی توضیح داد: تسخیر لانه جاسوسی هیبت آمریکا را فرو ریخت و این اقدام نقطه اوج عظمت و اقتدار ملت ایران بود و هالیوود سعی کرد با فیلم آرگو چهره ای غیر واقعی از مردم ایران در این حماسه بزرگ به تصویر بکشد. وی گفت: وقتی هالیوود چنین رویکردی دارد و در عین حال جایزه صلح نوبل در اقدامی سیاسی به اوباما رییس جمهور آمریکا اهدا می شود جای تعجب نیست که به آرگو اسکار بدهند و وظیفه ما در چنین شرایطی تلاش بیشتر است.وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تلاش نهادهای مختلف برای تولید آثار سینمایی برای برملا کردن ماهیت غرب اشاره کرد و افزود: امیدوارم از سینما به عنوان ابزاری اثرگذار برای بیان حقایق استفاده کنیم و در این راه موفقیت های قابل توجهی حاصل شود.
 وکیل فرانسوی:برای دفاع از مردم ایران 
در برابر فیلم آرگو کنار آنان می ایستم
ایزابل کوتان پیر نیز گفت: وکیل ایران در شکایت از تولیدکنندگان فیلم آرگو هستم و برای احقاق حقوق آنان تا پایان این پرونده کنار آنان می ایستم. به گزارش ایرنا، این وکیل فرانسوی که به منظور پیگیری شکایت ایران از دست اندرکاران فیلم ضد ایرانی آرگو به تهران آمده است دوشنبه شب در همایش بین المللی شعبده هالیوود در سینما فلسطین گفت: من از جمله وکلای فرانسوی هستم که عموما پرونده ضد صهیونیست را برای دفاع انتخاب می کنم که از جمله این پرونده ها می توان به دفاع از  روژه گارودی نویسنده فقید فرانسه اشاره کرد. وی یادآور شد: همه سال های فعالیت در عرصه وکالت تلاش کرده ام با بی عدالتی ها مقابله کرده و در برابر امپریالیسم ایستادگی کردم. این وکیل فرانسوی تاکید کرد: عموما از افرادی دفاع کردم که قربانی صهیونیست ها بودند و در پرونده روژه گارودی روزهای دشواری داشتم. کوتان پیر در ادامه با اشاره به برگزاری همایش هالیوودیسم توضیح داد: در این همایش از هالیوود به درستی به عنوان سلاح کشتار جمعی یاد شد و این سلاح از طریق تولید فیلم های سینمایی و آثار تلویزیونی عمل می کند. وی به استیلای صهیونیست ها بر دولت فرانسه اشاره کرد و گفت:در پرونده روژه گارودی، صهیونیست ها وی را خیلی تحت فشار قرار دادند اما گارودی در آخرین اثر خود که پنجاه و ششمین اثر ادبی وی محسوب می شد به اعتقادات خود تاکید کرد که این مهم موجب شد وی دشمنان بسیاری در میان صهیونیست ها داشته باشد. این وکیل فرانسوی به دفاع از شخصیت کارلوس به عنوان یکی از فرانسوی های مدافع مردم فلسطین اشاره کرد و توضیح داد که این فعال حقوق بشر هم اکنون در فرانسه زندانی است. کوتان پیر در ادامه به پذیرفتن پرونده شکایت از آرگو از سوی ایران به دلیل ارائه چهره ای غیر واقعی از مردم کشورمان اشاره کرد و یادآور شد: در پرونده آرگو در کنار مردم ایران ایستاده ام و معتقدم اهداف سیاسی مشخصی پشت تولید این اثر سینمایی وجود دارد. به گفته وی، آرگو توسط کمپانی وارنر ساخته و توزیع شده که توسط شخصی بنام کرند بروت اسراییلی اداره می شود و مادر وی نیز رییس لابی صهیونیست در آلمان است. این وکیل فرانسوی تاکید کرد که در تلاش برای نمایاندن چهره حقیقی مردم ایران به جهانیان است تا ادعاهای دروغین فیلم های غربی برملا شود.
منبع:
بانی فیلم
http://www.banifilm.ir/Modules/News/NewsDetail.aspx?Ser_Id=1&News_Id=3097
/ 0 نظر / 9 بازدید